Сергей Лозница представя „Двама прокурори“

23 октомври

Дом на киното, 18:30 ч.

Сергей Лозница представя „Двама прокурори“

Двама прокурори

Двама прокурори

На 23 октомври от 18:30 ч. в Дом на киното режисьорът Сергей Лозница, най-ярката и влиятелна фигура в съвременното украинско документално и игрално кино, ще представи новата си творба – „Двама прокурори“. Потресаващо актуален, филмът спечели възторга на критиката в Кан, справедливо се нареди сред тазгодишните претенденти за „Златна палма“ и беше удостоен с престижната награда „Франсоа Шале“. С невероятна операторска ловкост, убедителни актьори и поглъщаща атмосфера историята напластява тревожност и създава представа за зомбиращата природа на съветския тоталитарен режим. Лозница показва как злокачествената бюрокрация удържа позициите си и се възпроизвежда, заразявайки онези, които ѝ се противопоставят, с бацила на вината. Внушителна копродукция на Франция, Германия, Нидерландия, Латвия, Румъния, Литва и Украйна, този „хибрид“ между исторически трилър и биографична драма е базиран на едноименната повест на Георги Демидов – физик, писател, дългогодишен политически затворник, оцелял от ГУЛАГ, тормозен от държавата до смъртта си. В сценария са вплетени и монолози на Гогол.

Синелибри 2025 се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Министерството на туризма, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Фестивали“ 2024. Синелибри е част от Календара на културните събития на Столична община за 2025 година.