Дискусия на тема: Ромен Гари в София (1946-1948): тоталитарният опит
Гост: Кервин Спир, писател биограф
Модератор: Люк Леви, съветник по сътрудничеството и културната дейност, директор на Френския институт в България
Участниците ще разискват дълбокия отпечатък на българския опит върху политическите възгледи на френския писател Ромен Гари. След войната той става дипломат в страна, която е напът да бъде завладяна от съветската власт. Този период е истинско политическо училище за Гари, който е имал възможност да наблюдава отблизо „технологията“ на установяващия се тоталитаризъм. Чрез непубликувани досега документи от дипломатическата му кореспонденция участниците ще покажат един прозорлив автор, който описва България като „абсолютен триумф на тоталитарните тенденции“.
„Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров е документален филм за двете години, които френският писател Ромен Гари прекарва в България. Той пристига в София като секретар на Френската легация в София през 1946 г. От самото начало Гари е следен от българските тайни служби, които в рапортите си за него използват псевдонима „Книжарят“. България се намира в преломен момент от своята история, в началото на Студената война, когато се установява комунистическа диктатура под маската на „народна демокрация”. Във филма ще видим първата съпруга на писателя – писателката Лесли Бланш, френския пълномощен министър в София, сътрудниците на българските тайни служби и, разбира се, лидера на антикомунистическата опозиция в България Никола Петков. Показният процес срещу него и обесването му разтърсват дълбоко френския писател. Авторите на филма се опитват да възстановят в чернобяло изображение атмосферата на тази мрачна епоха през погледа на Ромен Гари, като се уповават на дипломатически доклади, архивна кинохроника и материали, събрани в неговото досие от Държавна сигурност.
Френският писател Кервин Спир е завършил политически науки и е доктор по френска литература в университета Нова Сорбона. След като защитава дисертация върху творчеството на Ромен Гари и съдейства за нейното издаване в колекцията „Плеяда“, той публикува трилогия романи, озаглавена „Господин Ромен Гари“. Първият том получава наградата „Ернест Лемонон“ за 2022 г. от Академията за морални и политически науки, а вторият – наградата за подкрепа на литературното творчество „Анри дьо Рение“ за 2023 г. от Френската академия.
Събитието е със свободен достъп, но се изисква предварителна регистрация тук: https://institutfrancais.bg/spomen-za-romen-gari/